Het informatie-, software- en dienstenbedrijf Wolters Kluwer heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 432.000 e-aankoopfacturen verwerkt in Clearfacts, zijn accountancyplatform waarmee ondernemers en kmo’s facturen uitwisselen met hun boekhouder. Dat is een stijging met 0,5 procent ten opzichte van het laatste kwartaal 2024, tot 5,14% van de in totaal 8.400.000 verwerkte aankoopfacturen in Clearfacts.

Op 1 januari 2026 moeten alle facturen tussen bedrijven in UBL-formaat worden verstuurd. Hoewel de deadline met rasse schreden nadert, vertegenwoordigen UBL-facturen slechts 5,14% van alle aankoopfacturen. In april lanceerde de Belgische overheid een sensibiliseringscampagne inclusief informatiewebsite over de e-factuur, maar er is nog veel werk voor de boeg.

“Als alle ondernemers wachten tot december, vrezen we voor chaos met laattijdige facturen of betalingen omdat respectievelijk verzenders en ontvangers niet klaar zijn. Dat kan een impact hebben op de cashflow van kmo’s en de tijdige verwerking van hun btw-aangiftes in het nieuwe jaar”, zegt Tom Vanhoorne, Director, Product Management bij Wolters Kluwer.

Accountants en e-facturatie

E-facturatie zal een belangrijke katalysator worden voor het afvlakken van de pieken in factuurverwerking. E-facturen komen veel gelijkmatiger toe en dat is een belangrijk voordeel voor ontvangers. Vandaag zijn er precies 237.016 Belgische connecties met het Europese Peppol-e-facturatienetwerk, op 1.194.872 btw-plichtige kmo’s in ons land. Daarmee is er wel een gestage groei van het aantal Peppol-connecties in ons land. Minstens de helft van de accountants registreerde in het eerste kwartaal van 2025 ten minste één Peppol-aankoopfactuur voor minstens één van hun klanten, volgens de cijfers van Clearfacts.

Zeker voor microbedrijven zijn accountants financiële én technologieadviseur. Ze hebben de sleutel in handen om de factuurstromen in ons land te digitaliseren, maar hun klanten voelen nog geen urgentie om werk te maken van de e-factuur. Dat maakt het voor accountants niet eenvoudig om de omschakeling te versnellen”, zegt Vanhoorne.

Bedrijven en Peppol

Aan klantenzijde ontving iets meer dan een derde (37%) van bedrijven ten minste 1 UBL-factuur. Dat is een stijging met twee procent. Iets minder dan een vijfde ontving die factuur ook al via Peppol.

  • E-facturering groeit met 24%, maar acceptatie blijft laag ondanks deadline

    15 September 2025

    Aangezien e-facturering vanaf 1 januari 2026 verplicht wordt voor bedrijven, is vroegtijdige acceptatie van cruciaal belang om operationele verstoringen en mogelijke boetes te voorkomen.

    Lees verder

  • Hoe automatisering jouw accountantskantoor weer aantrekkelijk maakt voor jong talent

    26 August 2025

    De zoektocht naar goede mensen wordt ook voor accountantskantoren steeds moeilijker. Uit onderzoek van de International Federation of Accountants en het Belgische ITAA blijkt dat meer dan de helft van alle accountantskantoren worstelt met personeelstekorten. Herkenbaar?

    Lees verder

  • Waarom A&T Boekhouding Clearfacts de Rolls-Royce van pre-accounting noemt

    26 June 2025

    Tom Verachtert, oprichter van A&T Boekhouding en Fiscaliteit, is duidelijk: Clearfacts is voor hem niets minder dan de Rolls-Royce van pre-accounting software. En hij kan het weten, want zijn keuze volgde op een uitvoerige zoektocht naar de beste oplossing op de markt.

    Lees verder

Meer weten?
Groot gelijk!

Gratis én vrijblijvend

Op basis van jouw boekhoudpakket

Wij ontwarren waar jij mee vast-zit